Ще в найдавніші часи люди усвідомили важливість визначення і вимірювання часу. Сучасна людина прокидається з будильником, має годинник в мобільному телефон, на руці, в кожному офісі, в місті. На сьогоднішній момент годинник - це не просто практична річ, але й предмет надбання і гордості її власника.

Годинники мають різні типи механізму дії, різний дизайн, спосіб носіння, і безумовно розмір. Одні з них прикрашають коштовними каменями, інші стають надбанням міст.

Про найзнаменитіші баштові годинники і піде зараз мова.

Почнемо, мабуть, з найближчої Росії. Кремлівські куранти відомі у всьому світі. Вони асоціюються з Росією та Москвою як ніщо інше. Вони були побудовані в 1851 році і знаходяться на Спаській башті Кремля. 4 циферблати діаметром в 6 метрів і 12 см дивляться на чотири сторони. Висота кожної цифри досягає 72 см, а довжина годинникової стрілки - 2 метри і 97 см, хвилинної - 3 метри 27 см. Маятник важить близько 37 кг. Годинник займає 2 поверхи Спаської башти - з 8 по 10. Москвичі кожну чверть години чують, як відбивають 9 дзвонів, і кожну годину, як б'є один.

До речі назва «куранти» походить від французького courant, що в перекладі означає біжить. Раніше курантами називали всі баштові годинники міст і навіть великі домашні годинники, що відбивали час з музичним супроводом. Цікаво, що до революції опівдні кремлівські куранти співали мелодію "Коль славен наш Господь в Сионе", а опівночі - "Преображенський марш". А коли, в 1918 році їх ремонтували від попадання снаряда, «рингтон» поміняли на "Інтернаціонал" в 12 годин, і “Вы жертвою пали” о 24 годині. Але через 17 років мелодію і зовсім відмінили, а механізм розібрали.

Росія пишається знаменитим годинником театру ляльок імені Образцова, що знаходиться також у столиці. Кумедний годинник відносно молодий. Його побудували в 1970 році. Разом з «віконцями» годинничок має чотириметрову висоту і триметрову ширину. Щогодини на фасаді театру кукурікає півень і звучить мелодія “Во саду ли, в огороде”, а з одного з дванадцяти віконець виглядає казковий звір (ослик, кіт, сова і т.д.). Разом всі тварини з'являються лише двічі на добу - опівдні і опівночі. Цей годинник породили вираз «час вовка». Справа в тому, що спиртним в магазинчику навпроти театру, як і у всій Росії торгували виключно по 11 годин дня. Саме тоді з віконець годин показувався вовк.

Одні з найбільших годинників в Європі також знаходяться в Москві - це квітковий годинник на Поклонній горі. Цей сучасний механізм 2001 року має діаметр циферблату 10 метрів. Для створення цього годинника потрібно майже 8 тисяч кольорів. Ходовий механізм годинника повністю прихований під землею, на поверхню виведено тільки вісь, на якій закріплені стрілки. Щоб по годинах можна було орієнтуватися, вночі їх спеціально підсвічують з усіх боків.

Від Росії повернемося до Європи. Напевно, коли згадують про баштові годинники, першими на думку спадає Біг Бен, створений в 1859, що знаходиться в Лондоні, Великобританія. Годинник знаходиться на вежі Святого Стефана Вестмінстерського палацу. Діаметр кожного з циферблатів, викладених 312 панелями з матового скла і розташованих з чотирьох сторін башти, складає сім метрів. Довжина годинникової стрілки, відлитої з металу, 2 м 70 см, а хвилинної, зробленої з мідного листа, - 4 м 30 см. Висота кожної цифри - всього 61 сантиметр. Навколо назви годинника існує безліч легенд. Але більш вірогідні і популярні з них дві. Згідно з першою, Біг Бен (Великий Бен) був названий на честь сера Бенджаміна Холла, який керував роботами з лиття дзвону.

За іншою версією, найважчий на той момент дзвін - 13,7 тонни - отримав своє ім'я на честь Бенджаміна Каунта, надзвичайно популярного в той час боксера у важкій вазі. Точність ходу п'ятитонного механізму Біг Бена досягається за допомогою монети вагою в 1,5 грама: коли годинник починає відставати, на маятник кладуть старий англійський пенні, який прискорює його рух на 2,5 секунди за добу.

Не меншою популярністю користується годинник Грінвіч в тій же Великобританії. Вони знаходяться в королівській лабораторії з 1852 року. Годинники створив Чарльз Шеперд. Головний електрогодинник став першим годинником, що наочно демонструє час, з якого ведуть відлік у всьому світі. Вони розташовані на воротах обсерваторії.

У сусідній Варшаві (Польща) є також своя годинникова пам'ятка - це годинник тисячоліття у Палаці культури та науки. Вони створені в 2001, першому році нинішнього тисячоліття. Їх діаметр близько 6 метрів 30 см. Це найвищий баштовий годинник в світі. Цей рекорд зареєстрований у книзі рекордів Гіннеса. Вони розташовані на 42-му поверсі палацу, тобто на висоті 165 метрів.

А ось Празький Орлой - середньовічний астрономічний годинник, розташований в Празі. Орлой встановлений у південній стіні будівлі Старомістського муніципалітету на Старомістській площі і є улюбленою пам'яткою пражан. Орлой складається з трьох головних компонентів. Це: астрономічні диски, що представляють положення Сонця і Місяця в небі і показують різні астрономічні подробиці; "Хід Апостолів" з механічними фігурками апостолів і інших персонажів, що приводяться в рух кожну годину, і календарний циферблат з медальйонами, що представляють місяці.

Найстаріші частини Орлоя, механічний годинник та астрономічні диски, відносяться до часу 1410 року і були зроблені годинникарем Мікулашем з Кадана і Яном Шиндель, професором математики і астрономії Карлового Університету. Празький Орлой був одним з багатьох складних астрономічних годинників, розроблених і побудованих в 14 і 15 століттях, незабаром після винаходу механічного годинника. Інші екземпляри були побудовані в Норіджі, Ст-Олбансі, Уеллсі, Лунде, Страсбурзі і Падуї.

Пізніше, мабуть, близько 1490 року, були додані календарні диски, і фасад годин був прикрашений готичними фігурками.

Орлой переніс важке пошкодження 7 травня, і особливо 8 травня 1945 року, всього за кілька годин до того, як німецькі війська капітулювали в Празі перед наближенням Червоної Армії.

Існує безліч міфів про будівництво Орлоя. Протягом довгого часу передбачалося, що Орлой був побудований в 1490 році годинним майстром Яном Руже (також званого Хануш) і його помічником Якубом Чехом. В іншій міфічної історії розповідається про те, що годинникаря Хануша нібито засліпили за наказом членів Празької ради, щоб не дати йому побудувати інші подібні годинники.

Це звичайно ж не всі, але головні баштові годинники світу. Ці годинники вражають своїм масштабом і красою.

ТОВ «Газотрон-маркет»
пропонує вам замовити годинник для свого міста. Ми виготовляємо годинники для площ міст, вокзалів, метро, ​​з індикацією: часу, температури, тиску, радіаційного фону, голосовим повідомленням, музичним супроводом, будь-яких розмірів і конфігурації за бажанням замовника.